Updates to this program will be made as details are finalized.

Day 1 – Tuesday, June 19

7:30 am - 5:00 pm

Convention Foyer

Registration and Information Desk Open

7:30 am - 8:30 am

Convention Foyer

Welcome Continental Breakfast

8:30 am- 8:55 am Adam Ballroom

Pre-Conference Workshop - Plant Phenotyping and Imaging Research Centre (P2IRC): The impact of agri-tech on global food security

Maurice Moloney, Global Institute For Food Security: Title Coming Soon!

8:55 am - 9:25 am Adam Ballroom

Steve Shirtliffe, University of Saskatchewan: Title Coming Soon!

9:25 am - 9:50 am Adam Ballroom

Ralph Deters, University of Saskatchewan: Blockchain & Distributed Ledgers In P2IRC

9:50 am - 10:05 am

Convention Foyer

Refreshment Break

10:05 am - 10:20 am Adam Ballroom

Chanchal Roy, University of Saskatchewan: Title Coming Soon!

10:20 am - 10:45 am

Adam Ballroom

Mik Cieslak, University of Saskatchewan: Computational Models For Plant Phenotyping

10:45 am - 11:10 am Adam Ballroom

Emil Hallin, University of Saskatchewan and Global Institute for Food Security: High Throughout Visualization Of Intact Rhizospheres Using Minimally Invasive Penetrating Radiation

11:10 am - 11:40 am

Adam Ballroom

Mario Pinto, Natural Science And Engineering Council: No Food Production Revoltion Without Research Revolution

11:40 am - 12:45 pm

Adam Ballroom

Lunch

12:45 pm - 1:30 pm

Adam Ballroom

Official Opening of the Emerging Technologies for Global Food Security 2018 Conference

Maurice Moloney, Global Institute for Food Security

Karen Chad: Vice President, Research, University of Saskatchewan

Nutrien

His Worship Mayor Charlie Clark: City of Saskatoon

 

1:30 pm - 2:15 pm

Adam Ballroom

Dame Anne Glover: Making The Best Use Of Evidence-It's Up To You

2:15 pm - 3:00 pm

Adam Ballroom

Giles Oldroyd, Cambridge University: Biological Nitrogen Fixation And Its Implications For Global Food Security

3:00 pm - 3:30 pm

Convention Foyer

Refreshment Break

3:30 pm - 5:30 pm

Concurrent Sessions

Abiotic Stress

Adam Ballroom

Chair: Leon Kochian, Global Institute for Food Security

Soil Health and Sustainability

Battleford Room

Chair: Rattan Lal, Ohio State University and University of Iceland

CRISPR-Cas9 and Other Genome Editing Techniques

William Pascoe Room

Chair: John Pickett, Cardiff University

 

Bill Lucas, University of California, Davis: Role Of Vascular-Mediated Long-Distance Signaling In Crop Improvement

Hong Liao, South China Agricultural Univeristy: Engineering Crop Nutrient Effciency Through Root Modifcation For Sustainable Agriculture

Jian Feng Ma, Okayama University: Control Of Node-Based Mineral Element Distribution  For Better And Safe Crop Production

Jim Whelan, La Trobe University:  Plant Energy Metabolism And Water Use Efficiency

Rattan Lal, Ohio State University and University of Iceland: Soil-Centric Approach To Advancing Global Food Security

Sylvester Oikeh, African Agricultural Technology Foundation: Contribution Of Agric-Biotechnology To Food Security In Africa: Water Maise for Africa Project

Rana Munns, CSIRO Agriculture and Food and University of Western Australia: New Strategies For Increasing Crop Yields On Saline Soil

Henry Janzen, Agriculture and Agri-food Canada: Promoting Soil Health By Optimizing Carbon (Energy) Flows

Steve Webb, Dupont Pioneer: Open Access

Fayaz Khazi, Precision PlantSciences: Innovation At The Speed Of Knowledge

Jeremy de Beer, University of Ottawa and Open AIR: Open Data-driven Innovation In Agriculture: Implication For Africa

 

6:00 pm - 10:00  pm

Bessborough Gardens

Welcome Reception featuring the Crawdaddios

7:00 pm - 10:00 pm

Remai Modern

Remai Modern: Guided Tours of the Gallery - Click here to sign up!



 

Day 2 – Wednesday, June 20

7:30 am - 5:00 pm

Convention Foyer

Registration and Information Desk Open

7:30 am - 8:30 am

Convention Foyer

Continental Breakfast

8:30 am - 9:15 am

Adam Ballroom

Ed Buckler, United States Department of Agriculture - Agriculture Research Services: On The Road To Breeding 4.0: Filtering Through The Good, The Bad, And The Boring Of Crop Quantitive Genomic Variation

9:15 am - 10:00 am

Adam Ballroom

Maria Andrade, International Potato Center:Reducing Hidden Hunger Through Biofortification; Building The Evidence Base To Achieve Impact With Vitamin A In Mozambique With Orange-Fleshed Sweetpotato 

10:00 am -10:30 am

Convention Foyer

Refreshment Break

10:30 am - 11:15 am

Adam Ballroom

The Honourable Beatrice Atim Anywar, Parliament of Uganda: African Women And Food Security

11:15 am - Noon

Adam Ballroom

Nteranya Sanginga, International Institute of Tropical Agriculture: IITA Experience In Involving Youth Agripreneurs In Agribusiness In Africa

Noon - 1:00 pm

Adam Ballroom

Lunch

1:15 pm - 3:15 pm

Concurrent Sessions

Crop Performance and Nutritional Quality

Adam Ballroom

Chair: Stan Blade, University of Alberta

Pests and Diseases

Battleford Room

Chair: Jennifer Thomson, University of Cape Town

Youth in Agricultural Development

William Pascoe Room

Chair: Anne Roulin, the Agripreneurship Alliance

 

Curtis Pozniak, University of Saskatchewan: Wheat Genomics And Assembly

Pierre Broun, Nestlé: Leveraging Plant Science To Secure The Future Of Food: An Industrial Perspective

Carol Henry, University of Saskatchewan: Impacting Household Food Security And Nutrition Quality Through Pulse-Based Nutrition Sensitive Agricultural Interventions In Southern Ethiopia

Sagadevan Mundree, Queensland University of Technology: Nutrigenomics: Bridging The Gap Between Agriculture And Health

Desiree Hautea, University of the Phillipines, Los Banos: Bt Eggplant: A Genetically Engineered Orphan Crop's Journey

Idah Sithole-Niang, Univeristy of Zimbabwe: Pod-borer Resistant Cowpea: An Innovative Partnership & Some Lessons In Technology Transfer

Kwame Ogero, International Potato Centre: Addressing Virus-Related Cultivar Decline In Sweet Potato: Clean Seed Systems And On-Farm Management

 

Ifedayo Ibironke, International Institute of Tropical Agriculture: Agripreneurship

Molayo Owoeye, International Institute of Tropical Agriculture: Agripreneurship

Nikki Pilania Chaudhary, Chaudhary Agriculture Services Pvt. Ltd.: Agripreneurship In Action In Dairy Farming

Kostas Karantininis, University of Saskatchewan and Swedish Univeristy of Agriculture Sciences:Global Food Security: Demographics And The Role Of Youth

3:15 pm - 3:45 pm

Convention Foyer

Refreshment Break

 

Industry

Chair: Maurice Moloney, Global Institute for Food Security

Policy and Regulation

Chair: Fiona Fox, Science Media Centre

 

3:45 pm - 4:15 pm

Hans Johr, Nestlé: Role Of Large Multi-Nationals In Delivery Food Security

Kevin Folta, University of Florida: The Science Of Connecting Citizens To Science 

 

4:15 pm - 4:45 pm

Bayer Crop Science (Speaker information coming soon!)

Margaret Karembu, International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications: Regulatory And Communication Landscape For Emerging Technologies: Which Way For Africa?

 

4:45 pm - 5:15 pm

Nutrien (Speaker information coming soon!)

Zamo Shongwe, Buhle Farmer's Academy: No Water, No Food ?

 

5:15 pm - 5:45 pm

Archer Midland Daniels (Speaker information coming soon!)

Sarah Evanega, Cornell Alliance for Science: Beyond The Bench: Building Alliances, Embracing Advocacy

 

5:45 pm-6:00 pm

Adam Ballroom

 Poster Competition Award Winners Announced

6:30 pm - 9:00 pm

Dine Around
Dine with a group hosted by a member of GIFS’ staff at Saskatoon’s best restaurants (Sign-up information coming soon!)

 

Day 3 – Thursday, June 21

7:30 am - 3:00 pm

Convention Foyer

Registration and Information Desk Open

7:30 am - 8:30 am

Convention Foyer

Continental Breakfast

8:30 am - 9:15 am

Adam Ballroom

Bryan Charleston, Pirbright Institute: Application Of The Latest Technologies To Improve Animal Health Science And Food Security

9:15 am - 10:00 am

Adam Ballroom

Xing Wang Deng, Peking University: Development Of The Third Generation Hybrid Seed Production Technology For Rice And Wheat

10:00 am - 10:30 am

Convention Foyer

Refreshment Break

10:30 am -11:15am

Adam Ballroom

Hanna Tuomisto, University of Helsinki: Challenges Of Sustainable Intensification Of Agriculture

11:15 am - Noon

Adam Ballroom

Musa Mulongo, International Development Research Centre

Noon - 12:15 pm

Adam Ballroom

Special Address by the Hon. Scott Moe, Premier of Saskatchewan

12:15 pm - 1:00 pm

Bessborough Gardens

Lunch

1:00 pm - 1:45 pm

Adam Ballroom

Rob Martienssen, Cold Spring Harbor Laboratory and Howard Hughes Medical Institute: Germline Reprogramming And Epigenetic Inheritance: How To Avoid Bad Karma

1:45 pm - 2:30 pm

Adam Ballroom

Jonathan Napier, Rothamsted Research: Metabolic Engineering Of The Omega-3 LC PUFA Biosynthetic Pathway In Transgenic Camelina – A Sustainable, Terrestrial Source Of Fish Oils.

2:30 pm - 3:00 pm

Convention Foyer

Refreshment Break

3:00 pm - 5:00 pm

Adam Ballroom

IQ2 Debate: Agriculture And Forestry Hold The Solution To Mitigating Atmospheric CO2 And Climate Change

Moderator: Rex Murphy, Commentator, CBC's The National, and Columnist, The National Post

Stuart Smyth, University of Saskatchewan

Hanna Tuomisto, University of Helsinki

 

6:30 pm - 7:00 pm

Convention Foyer

 Pre- Gala Cocktail Reception

7:00 pm - 9:00 pm

Adam Ballroom

Gala Dinner

Keynote Speaker: Rex Murphy, Commentator, CBC's The National, and Columnist, The National Post

Register Now!